plastik çapak

plastik-capak

Plastik ürünler ilk kullanımlarının ardından ömrünü doldurur ve hurdaya dönüşür. İşlevsel açıdan hurdaya dönüşen bu malzemeler geri dönüşüm süreciyle tekrar kullanıma hazır hale getirilir. Günlük yaşam içerisinde pek çok malzeme geri dönüşüm süreciyle tekrar tüketim sürecine dahil edilebilir. Malzemenin formunun değiştirilerek tekrar kullanım için geri dönüşüm sürecine dahil edilmesi hem ekonomik hem de çevresel açıdan oldukça önemlidir.

Plastik çapaklar plastik malzemelerin işlevlerini yitirerek hurdaya dönüşmesi sürecinde yer alır. Plastik malzemeler pek çok süreçten geçerek yeni bir ürüne dönüşmesi söz konusudur. Plastik çapaklar söz konusu plastik malzemelerin farklı işlemlerden geçerek parçalanması sonucu oluşan malzemelerdir. Oldukça küçük parçalara ayrılan bu plastik malzemeler ayrıştırılarak gerekli geri dönüşüm süreciyle tekrar sürece dahil edilirler.

Plastik çapaklar çeşidine, kullanım alanlarına ve renklerine göre farklı ayrıştırmalardan geçer. Plastik malzemeler kırma makinelerinden geçerek küçük ve düzenli parçalara dönüştürülür. Böylelikle plastik malzemeler kırma işlemiyle çapak halini alarak sıradaki kimyasal işlem için hazırlanır. Küçük parçalara dönüşen plastik çapaklar gerekli olan kimyasal süreçleri geçtikten sonra %99 oranında cinsine bağlı olarak ayrılır ve geri dönüşüm için işleme alınır.

Plastik çapak biçimini alan plastik ürünleri geri dönüşüm sürecine sokarken bazı renklere gereksinim duyulabilir. Bu noktada kullanım alanına bağlı olarak renk gereksinimleri değişiklik gösterebilir. Çapak biçimindeki malzemelere istenilen renk eklenerek yüksek ısıda extruder makinesinde eritilme işlemi gerçekleştirilir. Bu süreçte yapılan renk ekleme ve ısıtma işlemi kontrollü bir şekilde yapılır.

Plastik Çapak Neden Önemlidir?

Geri dönüşüm hem ekonomik hem enerji hem de çevresel faktörler bakımından oldukça önemli bir işlemdir. Geri dönüşüm gibi aşamalı ve maliyetli işlemlerde her adım oldukça önem taşır. Plastik ürünlerin istenilen ölçü, oran ve kıvama getirilmesi geri dönüşüm aşamasında dikkat edilen hususlardan biridir. Plastik çapaklar geri dönüşüm işleminin pratik bir şekilde yapılmasını sağlayan bir adım olarak yer almaktadır.

Plastik çapaklar geri dönüşüm süreçlerini kolaylaştırır ve ayrıştırma işlemini sağlar. Böylece çapak şeklini alan plastik ürünler kolay bir biçimde ayrıştırılır ve gerekli işlemler için hazır hale gelir. Plastik malzemelerin bütün olarak geri dönüşüm sürecine sokulması mümkün olmadığından çapak şeklini alır. Böylece çapak şeklini alan malzemeler zaman, enerji geri dönüşüm açısından birçok avantaj sağlar.